Image-Description

Banu Bozdemir

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Milliyet Sanat Dergisi, Skytürk Televizyonu, Antrakt Sinema, Milliyet, Cumhuriyet, Vatan, Yeni Binyıl gazetelerinde muhabir, editör ve sinema yazarı olarak görev aldı. Film+ sinema Dergisi’ne Türk sineması röportajları yaptı. Hâlen cinedergi.com’da yazı işleri müdürlüğü, beyazperde.com’da sinema yazarlığı yapıyor.
TRT’ye çektiği “Bakış” adlı bir de kısa filmi bulunan Bozdemir’in “Küçük Sinemacılar”, “Benim Trafik Kitabım”, “Dansçı Caretta”, “Köpük Ülkesi”, “Renkli Eldivenler ve Küçük Kar Tanesi”, “Duman Çetesi” ve “Zamanda Yolculuk”, “Ajan Bilbo” ve “Son Kurşun Kalem” isimli kitapları, Kelime Yayınları tarafından yayımlandı. Banu Bozdemir’in çocuklar için yayımlanmış 16 kitabı bulunuyor.

Yazarın Kitapları

 • Ağlayamayan Bulut

  Yağmurlar, bulutların gözyaşları olsaydı ama bulutlar da bir türlü ağlayamasaydı… Ne olurdu? Biz söyleyelim: Dünyamıza yağmur yağmazdı. İşte Canbulut’un canı da bu yüzden çok sıkkındı. Son zamanlarda bütün bulutlar bir türlü ağlayamaz olmuş, dünyada kuraklık başlamış, insanlar içecek su bile bulmakta zorlanır hâle gelmişti. Canbulut ve bütün bulutların mutlaka yağmur yağdırmaları gerekiyordu. Peki ama nasıl?.. Bir gün Canbulut, Güzelbulut, Beyazbulut yeryüzüne indi; Can ve Melek ile karşılaştı. Onların arkadaşlığı, yeniden yeşil bir dünyada yaşamanın başlangıcı oldu!

  9,00 15,00 
 • Ajan Bilbo

  Dünyaya hâkim olmak isteyen ‘siyah giysili’ kötü adamlar öyle zehirli bir mikrop geliştirmişti ki, bu mikrobun yayılması tüm insanlığın sonu olabilirdi. Neyse ki Çin’de bir dağ köyünde yaşayan yaşlı Kung-Fu Ustası, bu mikrobu yok edecek bir ilaç yapmıştı. Ama ilacın Çin’den alınıp Ajanlar Merkezi’ne getirilmesi neredeyse imkânsızdı; çünkü ‘siyah giysili’ adamlar da bu ilacın peşindeydi. Bu görevi ancak bir kişi başarabilirdi, o da Ajan Bilbo’ydu!

  İyilikle kötülüğün mücadelesini anlatan olağanüstü, şaşırtıcı bir macera…

  9,00 15,00 
 • Çamsakız ve Hareketli Sakızlar

  Banu Bozdemir’den, okuru doğaya çağıracak keyifli bir macera.

  9,00 15,00 
 • Cin Atı

  Cin Atı, bisiklete binmeyi sevenler için… Yoksa siz, bisiklete binmeyi sevmiyor musunuz ?.. O zaman, sizin için de Cin Atı’nı okumanın tam zamanı !

  9,00 15,00 
 • Dansçı Caretta

  Yumurtasından yeni çıkmış minicik bir deniz kaplumbağasıdır Dansçı Caretta. Artık bir an önce denize ulaşmalıdır. Daha denize giden yolun başlarında iki şey keşfeder: Annesini bulmak isteğini ve içindeki dans etme coşkusunu… Sonrasında ise denizdeki tehlikeleri, kirlenmeyi görür. Ama Dansçı Caretta, aklıyla, iyi kalbiyle, dostluk inancıyla ve dalga dalga yayılan dansıyla, ne tehlikelere boyun eğecek ne de kirlenmeyi kabullenecektir.

   

  9,00 15,00 
 • Duman Çetesi

  Dumansız bir dünya isteyen arkadaşlar!

  Sigaraların yanı sıra fabrikalardan, bacalardan, yangınlardan ve arabalardan çıkan kirli, zararlı dumanlar birleşerek her yeri dumana boğarsa,  dünyayı yaşanmaz hâle getirirse ne yaparız? Bu konuda hiç düşündünüz mü? İşte bu kitap, çözüm öneriyor, “Dünyamızı çiçeklerle kaplayalım!” diyor.

  9,00 15,00 
 • Koca Dev’in Koca Sebzeleri

  Masal bu ya, obur mu obur, huysuz mu huysuz bir dev, evinin yakınlarındaki köyü neredeyse esir almış, kendisini doyurmazlarsa her gün içlerinden bir tanesini yiyeceğini söyleyerek köylüleri korkudan tir tir titretmiş. Ama dev o kadar oburmuş ki köylüler deve yemek yetiştiremiyormuş. Tam zavallı köylüler çaresiz kalmışken, kocaman bir adam çıkıvermiş ortaya. Bu koca adamın torbasındaki sihirli toz bütün sebze ve meyveleri bir dakikada büyütüyor, koskocaman yapıyormuş. Böylece köylüler bu sihirli tozun büyüttüğü sebze ve meyvelerle hem devi doyurmuşlar hem kendi yiyecek ihtiyaçlarını gidermişler hem de çevre köylere sebze-meyve vermeye başlamışlar. Herkes iyiymiş hoşmuş, memnunmuş hayatından; ama sihirli tozla büyüyen sebze-meyvelerin hiç de iyi ve hoş olmayan yanlarını da varmış!

  9,00 15,00 
 • Köpük Ülkesi

  Gelin Köpük Ülkesi’ne hep beraber gidelim ve orada mutlu yaşayan, hiç kaybolmayan köpüklerle tanışalım… Köpük Kız’a eşlik edip denizin güzelliklerini keşfedelim… Köpük Kız, arkadaşı Deniz Kızı ve denizdeki tüm canlılarla birlikte, dışarıdaki kirliliğin Köpük Ülkesi’ne ve denizlere bulaşmasına izin vermeyelim!

  9,00 15,00 
 • Küçük Sinemacılar

  Evet, sevgili çocuklar, bu kitap sizin için… Hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için… Haydi, bu büyülü dünyaya birlikte kocaman bir adım atalım.

  15,00 25,00 
 • Renkli Eldivenler ve Küçük Kar Tanesi

  Renkli Eldivenler ve kışlık giysiler çok sıkılmışlardı; biraz da şaşkındılar. Zeynep onları neden artık giymiyordu? Onlar böyle düşünürken, Küçük Kar Tanesi de yeryüzünü merak ediyordu. Küçük kar taneleri neden yeryüzüne inemiyordu ki? Güneş sanki alev alev yanıyordu, hava çok ama çok sıcaktı…

  İşte macera böyle başladı!
  Renkli Eldivenler ile Küçük Kar Tanesi, bu macerada el ele verdiler ve taa Güneş’e kadar gittiler!

  9,00 15,00 
 • Renkli Penguencik

  Penguencik, Güney Kutbu’nda, ailesi, arkadaşları, fok, martı ve balina dostlarıyla eğlenceli mi eğlenceli bir yaşam sürmektedir. Fakat bir gece gördüğü esrarengiz bir rüya, Penguencik’in bu güzel yaşamının değişmek üzere olduğunun habercisi olacaktır. Dünya o kadar ısınmıştır ki, hayatta kalan son insanlar, çaresizlikten kocaman bir gemiye atlayıp Güney Kutbu’na varırlar. Gelgelelim, Güney Kutbu’nda da tehlike çanları çalmaya başlamıştır: Buzullar erimektedir.

  İnsanlar ve penguenler el ele vererek bu zor durumu atlatmak zorundadır. Bu yolda, Penguencik ve sevgili arkadaşı Özgür’e çok iş düşecektir.

  9,00 15,00 
 • Son Kurşunkalem

  Kalemcik, Mert’in çantasından bir parkın bankına düşmüş ve bankın tahtaları arasına sıkışıp kalmıştı. Kalemcik oradayken 50 yıl geçmiş, Dünya’yı kavuran kuraklıklardan sonra bütün ağaçlar yok olmuştu. Sonra bir gün Ekin ve dedesi Kalemcik’i buldular. Böylece ta Kaf Dağı’na kadar giden bir serüven başladı. Şimdi Kalemcik, hem Dünya’da kalan son kurşun kalemdi hem de Dünya’ya ağaçları ve yeşil doğayı geri getirecek ‘sihirli’ tohumların tek bekçisi!

  Çevre duyarlılığıyla hayal gücünü birleştiren, inanılmaz bir öykü…

  9,00 15,00 
 • Zamanda Yolculuk

  Güneşteki fırtınalar ve küresel ısınmadan dolayı neredeyse yaşanmaz hale gelmiş bir dünya düşünün. Bu dünyada insanlar, soğutucuların sürekli serinlettiği çirkin ve gri renkli binaların dışına çıkamaz; çünkü dışarıda ortalığı kavuran bir sıcaklık ve güneş vardır sadece. Ama Ada, küçük bir kız çocuğu olmasına rağmen bu durumu değiştirmek ister, olağanüstü yolculuklara çıkar ve sonunda hayalleri gerçekleştirir.

  9,00 15,00