Küçük Sinemacılar

13,75 25,00 

Evet, sevgili çocuklar, bu kitap sizin için… Hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için… Haydi, bu büyülü dünyaya birlikte kocaman bir adım atalım.

“Sinema öyle bir keşiftir ki, bir gün gelecek barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden çok dünya medeniyetinin yönünü değiştireceği görülecektir. Sinema, dünyanın en uzak köşelerinde oturan insanların birbirlerini sevmelerini, tanımalarını temin edecektir. Sinema, insanlar arasındaki görüş, düşünüş farklarını silecek, insanlık idealinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır.”

Mustafa Kemal Atatürk

 

Sevgili Çocuklar,

Kuşkusuz sinema, hepimizin hayatında önemli bir yere sahip. Hayallerimizdeki her şeyin beyazperdede canlandığını görmek ise adeta bir sihirbazlık gösterisi… Sinema, 19. yüzyılın ortalarına doğru yedinci sanat olarak bulundu. Bulunuşundan itibaren teknolojik gelişimleri de takip ederek insanları bir araya getiren bir seyirlik haline geldi. Lumiere Kardeşler’in seyircinin üzerine sürdüğü ilk trenin paniğinden sonra sinema, sürekli olarak farklı yolculuklara çıktı, çok yollar kat etti.

“Küçük Sinemacılar” ile sinema tarihine yolculuk yapmanın yanı sıra, kafamızdaki bir fikri senaryoya aktarmayı ve hayal ettiklerimizi bir film olarak nasıl çekeceğimizi de öğreniyoruz. Birlikte çıkacağımız bu keyifli yolculukta, sinemanın sadece beyazperdede gördüğünüz oyunculardan ibaret olmadığını, arkasında ses teknisyeninden, sanat grubuna kadar yüzlerce insanın çalıştığını, siz küçük dostlarımıza anlatmak istedik.

Bu kitap aynı zamanda sizlerin bu yolculuğu en iyi şekilde tamamlayarak, severek yapabileceğiniz başka mesleklerin de olduğunu göstermek amacıyla hazırlandı.

Evet, sevgili çocuklar, bu kitap sizin için… Hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için… Haydi, bu büyülü dünyaya birlikte kocaman bir adım atalım.

İyi okumalar… İyi seyirler sevgili “Küçük Sinemacılar”…

İlk kez sinemaya gittiğinizi düşünün. Neler hissetmiştiniz ve düşünmüştünüz? Ben ilk kez sinemaya gittiğimde, önce sahneye asılmış perdeye yansıyan kocaman görüntülerin oraya nasıl yansıtıldığını merak etmiştim. Sinemayla tanışmamdan sonra aklıma art arda sorular geliyordu: Acaba neden karanlıkta izledik filmi? Perdede gördüğüm insanlar, hayvanlar, ağaçlar neden o kadar kocamandı? O kadın oyuncu gerçekten ağlamış mıydı? Tüm cümleleri oyuncular kendileri mi kuruyorlardı; öyleyse eğer kafaları nasıl karışmıyordu? Sorular, sorular, sorular… Sorularıma sinemaya her gidişimde yenileri ekleniyordu ama elimde merakımı giderecek hemen hemen hiçbir şey yoktu.

Elinizdeki kitap, keşke benim çocukluğumda da olsaydı dediğim ender kitaplardan!

Kim bilir, belki de bu kitapla birlikte adım attığınız dünyadan bir daha hiç geri dönmeyeceksiniz.

Şebnem Özdemirci – Eğitim Yöneticisi

SKU: 9789944343091
Kategori:
Editör

Muzaffer Samur – Ahu Ayan

Kapak Tasarımı

Hüseyin Özkan.

Cilt

210 gr. Amerikan Bristol

Sayfa Sayısı

Boyut

20×20 cm

Musteri degerlendirmeleri

Henüz inceleme yok.

Yalnızca bu ürünü satın alan oturum açmış müşteriler yorum bırakabilir.